"afyllan" meaning in All languages combined

See afyllan on Wiktionary

Verb [Old English]

IPA: /ɑːˈfyl.lɑn/, [ɑːˈfyɫ.ɫɑn]
Etymology: Equivalent to ā- + fyllan (“to fill”) Etymology templates: {{af|ang|ā-|fyllan|t2=to fill}} ā- + fyllan (“to fill”) Head templates: {{ang-verb|āfyllan}} āfyllan Inflection templates: {{ang-conj|āfyllan<w1b>}} Forms: āfyllan [canonical], weak [table-tags], āfyllan [infinitive], āfyllenne [infinitive], āfylle [first-person, present, singular], āfylde [first-person, past, singular], āfyllest [present, second-person, singular], āfylst [present, second-person, singular], āfyldest [past, second-person, singular], āfylleþ [present, singular, third-person], āfylþ [present, singular, third-person], āfylde [past, singular, third-person], āfyllaþ [plural, present], āfyldon [past, plural], āfylle [present, singular], āfylde [past, singular], āfyllen [plural, present], āfylden [past, plural], āfyll [imperative, past, present, singular], āfyllaþ [imperative, past, plural, present], āfyllende [imperative, present], āfylled [imperative, past]
  1. to fill (with)
    Sense id: en-afyllan-ang-verb-P4ZGWBvo
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Old English]

Etymology: Equivalent to ā- + fiellan (“to fell”) Etymology templates: {{af|ang|ā-|fiellan|t2=to fell}} ā- + fiellan (“to fell”) Head templates: {{ang-verb|āfyllan}} āfyllan Inflection templates: {{ang-conj|āfyllan<w1b>}} Forms: āfyllan [canonical], weak [table-tags], āfyllan [infinitive], āfyllenne [infinitive], āfylle [first-person, present, singular], āfylde [first-person, past, singular], āfyllest [present, second-person, singular], āfylst [present, second-person, singular], āfyldest [past, second-person, singular], āfylleþ [present, singular, third-person], āfylþ [present, singular, third-person], āfylde [past, singular, third-person], āfyllaþ [plural, present], āfyldon [past, plural], āfylle [present, singular], āfylde [past, singular], āfyllen [plural, present], āfylden [past, plural], āfyll [imperative, past, present, singular], āfyllaþ [imperative, past, plural, present], āfyllende [imperative, present], āfylled [imperative, past]
  1. to fell
    Sense id: en-afyllan-ang-verb-ZjKx8yHj Categories (other): Old English entries with incorrect language header, Old English terms prefixed with a- Disambiguation of Old English entries with incorrect language header: 9 34 24 12 11 9 Disambiguation of Old English terms prefixed with a-: 10 30 26 13 12 10
  2. to strike, beat down
    Sense id: en-afyllan-ang-verb-Z3CP1wrm Categories (other): Old English terms prefixed with a-, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Old English terms prefixed with a-: 10 30 26 13 12 10 Disambiguation of Pages with 1 entry: 11 16 31 15 15 11 Disambiguation of Pages with entries: 9 13 45 13 12 9
  3. to overturn
    Sense id: en-afyllan-ang-verb-WhF7ScHn Categories (other): Old English terms prefixed with a- Disambiguation of Old English terms prefixed with a-: 10 30 26 13 12 10
  4. to subvert, suppress
    Sense id: en-afyllan-ang-verb-WtusptIt Categories (other): Old English terms prefixed with a- Disambiguation of Old English terms prefixed with a-: 10 30 26 13 12 10
  5. to abolish, slay
    Sense id: en-afyllan-ang-verb-Z6o-19sA
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2
{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "ā-",
        "3": "fyllan",
        "t2": "to fill"
      },
      "expansion": "ā- + fyllan (“to fill”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "Equivalent to ā- + fyllan (“to fill”)",
  "forms": [
    {
      "form": "āfyllan",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ang-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylleþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylden",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyll",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylled",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan"
      },
      "expansion": "āfyllan",
      "name": "ang-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan<w1b>"
      },
      "name": "ang-conj"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Then the holy martyr, filled with the Holy Spirit, smiled with his mouth and to the evil man said \"It benefits us to sacrifice to the undying God.\"",
          "text": "late 10th century, Ælfric, Lives of Saints\nÞā sē hālga martyr mid þām Hālgan Gāst āfylled smearcode mid mūþe and tō þām mānfullan cwæþ \"Ūs ġedafenaþ tō offriġenne þām undēadlīċum gode.\"",
          "translation": "Then the holy martyr, filled with the Holy Spirit, smiled with his mouth and to the evil man said \"It benefits us to sacrifice to the undying God.\"",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "Moses, through the power of God, turned all their water into red blood, and filled all of their land with frogs, and then with gnats, and afterwards with dogflies, which flew into their mouths and their nostrils; the Almighty punished their proud king in that way with every kind of creature...",
          "text": "Homilies of the Anglo-Saxon Church\nMoyses, ðurh Godes mihte, āwende eal heora wæter tō rēadum blōde, and hē āfylde eal heora land mid froggon, and siððan mid gnættum, eft mid hundes lūsum, ðā flugon into heora mūðe and heora næsðyrlum; and sē Ælmihtiġa ðone mōdiġan cyning mid þām eaðelicum ġesċeaftum swā gėswencte...",
          "translation": "Moses, through the power of God, turned all their water into red blood, and filled all of their land with frogs, and then with gnats, and afterwards with dogflies, which flew into their mouths and their nostrils; the Almighty punished their proud king in that way with every kind of creature...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to fill (with)"
      ],
      "id": "en-afyllan-ang-verb-P4ZGWBvo",
      "links": [
        [
          "fill",
          "fill"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑːˈfyl.lɑn/"
    },
    {
      "ipa": "[ɑːˈfyɫ.ɫɑn]"
    }
  ],
  "word": "afyllan"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "ā-",
        "3": "fiellan",
        "t2": "to fell"
      },
      "expansion": "ā- + fiellan (“to fell”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "Equivalent to ā- + fiellan (“to fell”)",
  "forms": [
    {
      "form": "āfyllan",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ang-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylleþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylden",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyll",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylled",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan"
      },
      "expansion": "āfyllan",
      "name": "ang-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan<w1b>"
      },
      "name": "ang-conj"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 34 24 12 11 9",
          "kind": "other",
          "name": "Old English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "10 30 26 13 12 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old English terms prefixed with a-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to fell"
      ],
      "id": "en-afyllan-ang-verb-ZjKx8yHj",
      "links": [
        [
          "fell",
          "fell"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 30 26 13 12 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old English terms prefixed with a-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 16 31 15 15 11",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 13 45 13 12 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to strike, beat down"
      ],
      "id": "en-afyllan-ang-verb-Z3CP1wrm",
      "links": [
        [
          "strike",
          "strike"
        ],
        [
          "beat",
          "beat"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 30 26 13 12 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old English terms prefixed with a-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to overturn"
      ],
      "id": "en-afyllan-ang-verb-WhF7ScHn",
      "links": [
        [
          "overturn",
          "overturn"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 30 26 13 12 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old English terms prefixed with a-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Eutropius writes that the emperor Constantine was born in Britain, and became king after his father. During his time, the Arian heresy was stirred up, and he spread the deadly poison of his infidelity not only to all the churches of the earth, but it also to this island. The heresy was condemned at the Council of Nicaea and was suppressed in Constantine's day.",
          "text": "late 9th century, translation of Bede's Ecclesiastical History\nWriteð Eutropius þæt Constantinus sē cāsere wǣre on Breotone ācenned, ⁊ æfter his fæder tō rīce feng. Þǣs cyninges tīdum sē Arrianisċa ġedwola wæs upcumen; ⁊ þæt dēadbærende āttor his ġetrēowlēasnysse, nālæs þæt on eallum middanġeardes cyriċum þæt hē streġde, ac hit ēac swylċe on þis ēalond becōm. Sē ġedweola was on þām Nyceanisċan sinoþe ġeniðerad ⁊ āfylled on Constantinus dagum.",
          "translation": "Eutropius writes that the emperor Constantine was born in Britain, and became king after his father. During his time, the Arian heresy was stirred up, and he spread the deadly poison of his infidelity not only to all the churches of the earth, but it also to this island. The heresy was condemned at the Council of Nicaea and was suppressed in Constantine's day.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to subvert, suppress"
      ],
      "id": "en-afyllan-ang-verb-WtusptIt",
      "links": [
        [
          "subvert",
          "subvert"
        ],
        [
          "suppress",
          "suppress"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to abolish, slay"
      ],
      "id": "en-afyllan-ang-verb-Z6o-19sA",
      "links": [
        [
          "abolish",
          "abolish"
        ],
        [
          "slay",
          "slay"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "afyllan"
}
{
  "categories": [
    "Old English class 1 weak verbs",
    "Old English entries with incorrect language header",
    "Old English lemmas",
    "Old English terms prefixed with a-",
    "Old English terms with IPA pronunciation",
    "Old English verbs",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "ā-",
        "3": "fyllan",
        "t2": "to fill"
      },
      "expansion": "ā- + fyllan (“to fill”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "Equivalent to ā- + fyllan (“to fill”)",
  "forms": [
    {
      "form": "āfyllan",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ang-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylleþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylden",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyll",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylled",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan"
      },
      "expansion": "āfyllan",
      "name": "ang-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan<w1b>"
      },
      "name": "ang-conj"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old English terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Then the holy martyr, filled with the Holy Spirit, smiled with his mouth and to the evil man said \"It benefits us to sacrifice to the undying God.\"",
          "text": "late 10th century, Ælfric, Lives of Saints\nÞā sē hālga martyr mid þām Hālgan Gāst āfylled smearcode mid mūþe and tō þām mānfullan cwæþ \"Ūs ġedafenaþ tō offriġenne þām undēadlīċum gode.\"",
          "translation": "Then the holy martyr, filled with the Holy Spirit, smiled with his mouth and to the evil man said \"It benefits us to sacrifice to the undying God.\"",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "Moses, through the power of God, turned all their water into red blood, and filled all of their land with frogs, and then with gnats, and afterwards with dogflies, which flew into their mouths and their nostrils; the Almighty punished their proud king in that way with every kind of creature...",
          "text": "Homilies of the Anglo-Saxon Church\nMoyses, ðurh Godes mihte, āwende eal heora wæter tō rēadum blōde, and hē āfylde eal heora land mid froggon, and siððan mid gnættum, eft mid hundes lūsum, ðā flugon into heora mūðe and heora næsðyrlum; and sē Ælmihtiġa ðone mōdiġan cyning mid þām eaðelicum ġesċeaftum swā gėswencte...",
          "translation": "Moses, through the power of God, turned all their water into red blood, and filled all of their land with frogs, and then with gnats, and afterwards with dogflies, which flew into their mouths and their nostrils; the Almighty punished their proud king in that way with every kind of creature...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to fill (with)"
      ],
      "links": [
        [
          "fill",
          "fill"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑːˈfyl.lɑn/"
    },
    {
      "ipa": "[ɑːˈfyɫ.ɫɑn]"
    }
  ],
  "word": "afyllan"
}

{
  "categories": [
    "Old English class 1 weak verbs",
    "Old English entries with incorrect language header",
    "Old English lemmas",
    "Old English terms prefixed with a-",
    "Old English verbs",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "ā-",
        "3": "fiellan",
        "t2": "to fell"
      },
      "expansion": "ā- + fiellan (“to fell”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "Equivalent to ā- + fiellan (“to fell”)",
  "forms": [
    {
      "form": "āfyllan",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ang-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldest",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylleþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyldon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylde",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylden",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyll",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllaþ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfyllende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "āfylled",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan"
      },
      "expansion": "āfyllan",
      "name": "ang-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "āfyllan<w1b>"
      },
      "name": "ang-conj"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to fell"
      ],
      "links": [
        [
          "fell",
          "fell"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to strike, beat down"
      ],
      "links": [
        [
          "strike",
          "strike"
        ],
        [
          "beat",
          "beat"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to overturn"
      ],
      "links": [
        [
          "overturn",
          "overturn"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old English terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Eutropius writes that the emperor Constantine was born in Britain, and became king after his father. During his time, the Arian heresy was stirred up, and he spread the deadly poison of his infidelity not only to all the churches of the earth, but it also to this island. The heresy was condemned at the Council of Nicaea and was suppressed in Constantine's day.",
          "text": "late 9th century, translation of Bede's Ecclesiastical History\nWriteð Eutropius þæt Constantinus sē cāsere wǣre on Breotone ācenned, ⁊ æfter his fæder tō rīce feng. Þǣs cyninges tīdum sē Arrianisċa ġedwola wæs upcumen; ⁊ þæt dēadbærende āttor his ġetrēowlēasnysse, nālæs þæt on eallum middanġeardes cyriċum þæt hē streġde, ac hit ēac swylċe on þis ēalond becōm. Sē ġedweola was on þām Nyceanisċan sinoþe ġeniðerad ⁊ āfylled on Constantinus dagum.",
          "translation": "Eutropius writes that the emperor Constantine was born in Britain, and became king after his father. During his time, the Arian heresy was stirred up, and he spread the deadly poison of his infidelity not only to all the churches of the earth, but it also to this island. The heresy was condemned at the Council of Nicaea and was suppressed in Constantine's day.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to subvert, suppress"
      ],
      "links": [
        [
          "subvert",
          "subvert"
        ],
        [
          "suppress",
          "suppress"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to abolish, slay"
      ],
      "links": [
        [
          "abolish",
          "abolish"
        ],
        [
          "slay",
          "slay"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "afyllan"
}

Download raw JSONL data for afyllan meaning in All languages combined (8.8kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.